Asansörde kalan insanları kurtarırken kapıyı açmak için kullanılan anahtara asansör kapı anahtarı denir. Bu anahtarı kullanmadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bu yapılması gereken şeylerden ilki kabin içerisine kalanlar ile sık sık konuşulmalı panik yapmalarına engel olunmalıdır. Bu asansör kapı anahtarının nasıl kullanılacağına dair bir bilginiz yoksa bile kendinizden emin bir şekilde onlara yardım çağıracağınızı ve kısa sürede çıkacaklarına dair telkin edici cümleler kurmaya özen gösterilmelidir. Sonrasın da ise hızla bir yetkiliyi arayıp veya yanına gidip yardım isteyebilirsiniz.


Kapı Kilit Anahtarını Kullanmadan Önce Ne Yapmalıyız?

Kapı kilit anahtarını kullanmak için ilk önce makine dairesine gidilmeli ve asansöre giden elektriği kesmelisiniz. Şebeke elektriği yoksa bile yine de asansöre giden elektriği ana şalterden tamamen kapatmanız gerekiyor. Makine dairesine giderek asansörün elektriğini tamamen kapadığınıza emin olduktan sonra, makine üzerinde bulunan fren kolu el ile açılmalıdır. Asansör kapı açma anahtarı kabinin üzerinde bulunur. Asansör kapı anahtarı, kapı kasası üzerinde bulunan yuvarlak kilit deliği üzerine yerleştirin. Anahtarı çevirerek kilidin açıldığı esnada kapıyı açın. Kapıları asansör kapı anahtarı olmadan açmaya veya kapatmaya çalışmayınız.

Katlanır asansör kabin kapısı açma anahtarları kabin üzerinde bulur. Acil kilit açma üçgen bir kilit vasıtasıyla çalıştırılabilir. Kapı kilidi ile ortak çalışırlar. Her katta kapı açma kilit delikleri bulunur. Ve gerektiğinde kapılar asansör kapı anahtarı ile açılabilmektedir. Asansör kapı anahtarı dışında herhangi bir malzeme ile kapıyı açmaya çalışmayın. Aksi takdirde hem kabin içerisin de bulunan kişilerin sağlığını, hem de kendi sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Cam olan kapılar telli cam olmalıdır. Buzlu cam, pencere camı veya mika gibi farklı camlar kullanılmamalıdır. Farklı cam kullanımı herhangi minik bir olumsuzlukta veya hatada bile zarar görebilir ve zarar verebilir.

Asansör kabini içerisinde ve her katta bulunan asansör kat kapısının üzerine asansör kullanımında gerekli olan her bilginin olduğu bir ikaz levhası asılmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi ve yapılmasının tehlike arz edebileceği sakıncalı davranışlarda tek tek maddeler halinde yazılmalıdır.