YANLIŞ; Asansörler tek halat ile çalışır, halat koparsa kabin düşer.

DOĞRU BİLGİ; Asansörlerin taşıyıcı halatlarının çapı en az 8mm ve yine en az iki halat ile bağlanmış olup, tek halat bile tüm kabini taşıyabilir. Halatların kopması durumunda kabinin üzerinde bulunan hız tertibatı ile donatılmış fren sistemi kabinin düşmesini engeller.

 

YANLIŞ; Asansör kat arasında kalırsa hava gelmez ve belli bir süre sonra kabin havası kalır.

DOĞRU BİLGİ; Asansör boşluğu, yapıların en iyi hava alan kısımlarından biridir. Kabin içerisinde yeterince havalandırma deliği bulunduğu için havasız kalmak imkânsızdır. Havasız kalırım korkusu ile panik yapılmamalıdır. Dışarıya çıkmak için çaba ve güç gösterilmemelidir.

 

YANLIŞ; Basılan düğmelere değil kendi isteğine hareket eden asansörler vardır. Bu yüzden istenmeyen katlarda inmek zorunda kalınabilir.

DOĞRU BİLGİ; Asansörler, kabin içerisinde bulunan çağrı butonları ve koridorlarda bulunan çağrı butonları ile hareket eder. Aşağı doğru inmekte olan bir asansöre binip, yukarı butonuna basarsanız, daha önce verilen çağrıya uygun hareket edecektir. Asansörün gideceği yönü çağrı butonuna basılma sırası belirler. Göstergeler ve hareket okları bu yanlışlığı gidermek için konumlanmıştır.

 

YANLIŞ; Kat arasında kalan asansör düşer, bu nedenle derhal çıkmaya çalışılmalıdır.

DOĞRU BİLGİ; Kat arasında kalan asansör her zaman düşecek diye bir kaide yoktur. Kişilerin kendileri çıkmaya çalışmak yerine panik olmadan ‘İMDAT’ butonuna basıp yetkililerin kendilerini çıkarmasını beklemelidir. Aksi takdirde can ve mal kaybı yaşanabilir. Asansörler doğru kullanıldığında güvenli cihazlardır. Doğru kullanılmadığı takdirde güvenilir halden çıkar. Kurtarma işlemi uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bilinçli iseniz bile uzmanları beklemenizi tavsiye ederiz.

 

YANLIŞ; Çağırma butonuna peş peşe basmak asansörün daha hızlı gelmesini sağlar.

DOĞRU BİLGİ; Çağrı butonuna bir kere basmak yeterlidir. Çünkü: peş peşe basmanın asansörü hızlanmadığını üzülerek söylüyoruz.

 

YANLIŞ; Asansör aşağı inerken zorlanmaz, bu nedenle daha fazla yükle binebiliriz.

DOĞRU BİLGİ; Asansörler dengeleme sistemi ile çalışır. Fazla yüklenen her yük aşağı yönde olan dengeleme sistemini geçersiz kılar ve asansörün arıza yapmasına yol açar. Her asansörün yük kaldırma kapasitesi aynı değildir. Bu bilgi asansör kabinin içerisinde de yazmaktadır, kapasitesinden fazla yükleme yapılmamalıdır.