İnsanlığın en büyük sorunlarından bir tanesi ağırlığı hızlı ve daha az zahmetle taşıma sorunuydu. İlk önce kaldıraçla daha sonrasında ise çıkrık benzeri sistemlerle devam etmişlerdir.

Asansörün yazılı olarak geçmişi M.Ö 3. Yüzyıla kadar uzanıyor. Roma Saraylarında hizmet vermiş ilk asansör Arşimet tarafından tasarlanmıştır. Şato veya kalelerde kapı olarak kullanılmıştı. Böylelikle 17.yüzyıla kadar gelmişti. Bu halatlı sistemlerde insan ve hayvan gücü kullanılıyordu.

Sanayi devriminin başlamasıyla binalar yükselmiş, fabrikalarda ise asansör ihtiyacı giderek artmıştır.

İlk düşey kaldırma sisteminin değişimi ve gelişimi 19. Yüzyılda 1850 ve 1860 yılları arasında, Amerikan Endüstrisi ile birlikte çalışan İngiltere’ deki tekstil fabrikalarında meydana geldi. Bu gelişmelerden sonra Endüstriden, ticarete ve halk tarafından da kullanılmaya başlandı.

Tarihteki ilk Asansör prensibi Arşimet, 16.yüzyılda ilk hidrolik sistem araştırması Blaise Pascal, 1738 Tarihinde Bernoulli ve Evangelista Toriçelli tarafından yapıldı. Konutlarda ilk asansör 1857 yılında Newyork’ ta kullanılmıştır. Buharla çalışan Asansör 1880 yılında yerini elektrikli asansöre bırakmıştır.

Yolcu Taşıyan İlk Asansör

Yolcu taşıyan ilk Asansör 1743 yılında Versailles Sarayı’nda, Kral XV. Louis’in özel dairesine yapıldı. Kral, bir üst kata sevgilisi Bayan Chateauroux için bir oda hazırlatmıştı. Kendi dairesinden üst kata daha çabuk çıkmak için asansör projesini hayata geçirdi. Asansöre binanın dışından Kral’ın balkonundan biniliyordu. ‘’Uçan İskemle‘’ adı verilen ilk asansör bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu.

İş merkezine yerleştirilen ilk asansör Elisa Geaves OTİS tarafından yapılmıştır. Bu asansör 23 Mart 1857 günü, New York’un Broadway semtinde beş katlı bir binaya takılmıştır. Daha öncesinde yük asansörleri yapan OTİS aynı zamanda insan taşıyan ilk asansörleri de üretmiştir. Broadway’e yerleştirilen asansörün maliyeti 300 dolar olduğu söyleniyor.

Türkiye’de ki ilk asansörler 1900’lü yıllarda Pera Palas, Hidiv kasrı ve İzmir’ de kurulmuştur. Pera Palas’ ta ki en eski ve hala çalışan tek asansördür.

Asansör kullanımının hızlı gelişimi ve Eyfel Kulesi’ne yapılan asansörden sonra 1892 yılında Pera Palas oteline Fransız Mimar Alexander Valley ilk asansörü inşa etmiştir. Ülkemizde elektriliğin ilk kullanıldığı binalardan biri olan Pera Palas 5 kişi/400 kg kapasiteli asansör günümüzde hala çalışmaktadır. 1903 yılında yapılan Beykoz’da ki Hidiv Kasrında zamanında dört asansör olduğu biliniyor. 1907 yılına İzmir’de yaşayan Nasim Levi tarafından Karataş Semtinde bir asansör inşa edilmiştir. Özellikle engelli ve yaşlıların kullanması amacıyla yapılan asansör daha sonrasında elektrikli sisteme geçirilmiş bunun sonucunda da uzun yıllar kullanılmıştır.