Asansörün Ülkemizde Yaygınlaşması, Asansörün Ülkemizde ilk kullanıldığı yer Pera Palas Jumeriah Otelidir. 1892 Yılında Pera Palas Jumeriah Oteline Fransız Mimar Alexander Valley tarafından inşa edilmiştir. Yani 2020 yılı itibarı ile 128 yaşındadır. Hala kullanımda olan asansör ne yazık ki her zaman kullanıma açık değildir. Yalnızca özel durumlar ve özel konuklar tarafından kullanmasına izin veriliyor.

Asansörlerin Çalışma Prensibinin Mucidi

Asansörlerin çalışma prensibinin mucidi Arşimet’tir. Onun kaldıraç prensibi temel alınarak yük kaldırma ve indirme üzerine bu günün asansörleri olarak adlandıran düzenekler, ilk olarak Romalılar tarafından kullanılmıştır. 1853 yılında Elisha Grave Otis tarafından insan ve yük taşımaya yarayan ilk modern asansör inşa edilmiştir.

Hidiv Kasrında ki asansör 1903 yılında yapılmıştır. İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Hidiv Kasrında zamanında dört asansör olduğu biliniyordu. 1907 yılında ise İzmir’in Karataş semtinde Nesim Levi tarafından yapılan iki semti birbirine bağlayan, iki asansörü barındıran asansör kulesidir. Bu asansörün yapım amacı 58 metre ve 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı, güvenli ve kolay ulaşım sağlamak amacı ile yapılmıştır.

Zamanla gelişen ve değişen ülkemizde binalar yükselmiştir. Bu nedenle fabrikalarda ve inşaatlarda el gücü ile yapılan işler daha da zor bir hale gelmişti. Gelişen teknoloji ile ilk önce fabrikalarda ve çok katlı binalara asansörler konulmuştur. Sonrasında ise hastanelere konumlanmıştır.

Aradan yıllar geçtikçe ülkedeki asansör sayısı her geçen gün çoğaldı. Eş zamanlı olarak asansör firmaları da çoğalıyordu. Asansör firmaları çoğaldıkça, asansör çeşitleri de çoğalmıştır. Yük, insan, engelli, sedye, yemek (monşarj), araba ve hidrolik asansör çeşitleri çıkmıştır.

Asansör hayatımızı kolaylaştıran önemli icatlardan bir tanesidir ve inşaat sektörüne yön verdiğini de rahatça söyleyebiliriz. Çünkü: asansörler olmasaydı günümüzde gökdelenler olmazdı. En fazla 10 – 12 katlı binalar olurdu. Yine de kimse 10 – 12 kat merdiven çıkmak istemeyeceği için herkes alt katlara yönelecekti. En önemli asansörlerden bir tanesi de engelli kardeşlerimiz için olanlardır. Onların hayatını ne kadar kolaylaştırabiliyorsak o kadar kolaylaştırmalıyız.  Açık Tip Asansör, Kapalı Tip Asansör, Yatay Merdiven Asansör ve Merdiven Asansör Engelli Asansör çeşitlerinden bir kısmıdır.